Sinan Oğan’ın açıklamaları dünya basınında: ‘Belirsizlik sürüyor’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci cinsini yüzde 5.17 oy oranıyla üçüncü sırada tamamlayan Sinan Oğan, ikinci tıpta Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. Oğan’ın birinci cinsin akabinde ‘belirleyici bir role sahip olduğunu’ yazan Amerikan haber ajansı Associated Press’te (AP), “Oğan, Erdoğan’ın siyasetlerini onaylamayan fakat Türkiye’nin merkez sol, laik ana muhalefet partisinin lideri Kılıçdaroğlu’nu desteklemek istemeyen insanlardan oy almıştı” denildi.

‘ÖZDAĞ’IN KARARINI AÇIKLAMAMASI MEÇHULLÜĞÜ ARTIRIYOR’

“Analistler, Oğan’ın açıklamasına karşın destekçilerinin Erdoğan’a oy vereceğinin kesin olmadığını söylüyor” değerlendirmesinin yer aldığı tahlilde, kimi seçmenlerin Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceği, kimilerinin ise sandığa gitmeyeceği belirtildi. AP, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın şimdi tavrını açıklamamış olmasının ‘belirsizliği artırdığını’ kaydetti.

‘KILIÇDAROĞLU ÜSLUBUNU SERTLEŞTİRDİ’

İlk çeşidin akabinde CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapan Kılıçdaroğlu’nun tabirlerine değinilen tahlilde, şu sözler kullanıldı: “Milliyetçi seçmenleri etkilemek için bariz bir teşebbüste bulunan Kılıçdaroğlu, geçen hafta üslubunu sertleştirdi, mültecileri geri gönderme kelamı verdi ve seçilmesi halinde PKK ile rastgele bir barış müzakeresi fikrini dışladı.”

‘DESTEK KARARINI ‘TERÖRLE MÜCADELE’ PRENSİBİNE DAYANDIRDI’

İngiltere merkezli Reuters haber ajansında ise Oğan’ın açıklamaları şöyle özetlendi: “Millet İttifakı’nın ‘gelecek konusunda kendilerini ikna edemediğini’ söyleyen Oğan, Erdoğan’a dayanak kararının ‘terörle kesintisiz gayret unsuruna dayandığını’ söyledi.”

Oğan’ın takviyesinin, ikinci çeşitte Erdoğan’a avantaj sağlayacağını yazan Reuters, “Erdoğan’ın birinci oylamadaki güçlü performansı, Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu söyleyen anketçileri şaşırttı” tabirlerine yer verdi.

‘ZORLU BİR ÇABAYLA KARŞI KARŞIYA’

Politico mecmuasının internet sitesinde yer alan tahlilde ise, Oğan’ın destekçilerinin kaçının Erdoğan’a oy vereceğinin bilinmeyen olduğu aktarıldı. Cet İttifakı’nın ‘parçalandığını’ yazan Gabriel Gavin ve Elçin Poyrazlar, Özdağ’ın yarın kararını açıklayacağı hatırlatıldı.

İlk tıpta Kürt vilayetlerinden Kılıçdaroğlu’na değerli bir oranda dayanak geldiğine işaret Politico’da, Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz saatlerde yayınladığı görüntüye işaret edildi ve şu tabirler kullanıldı: “Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı geçmek için güçlü bir gayretle karşı karşıya. Milliyetçi oyları çekmeye çalışırken göçmen zıddı retoriği artırdı, kalp hareketleriyle ‘dede’ kişiliğini bir kenara bıraktı. Pazartesi günü, Türkiye’deki kayıtsız mültecileri amaç alan bir görüntü yayınladı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir