Latif Şimşek’e canlı yayında darp: Şüpheliye 5 yıl 6 aya kadar hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bir televizyon kanalında canlı yayımlanan tartışma programında Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’la tartışan Gazeteci Latif Şimşek’i darbettiği gerekçesiyle tutuklanan Emrah Topal’ın “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” cürümlerinden 1 yıldan 5,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve gazeteci Latif Şimşek’in “müşteki” olarak yer aldığı iddianamede, “6 Ağustos’ta TV 100 isimli televizyon kanalında yayımlanan “Gündeme Dair” isimli, müşteki Latif Şimşek ve Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt’un konuk olduğu program sırasında ikili ortasında tartışma yaşandığı” anlatıldı.

“Diğer program konuklarının tarafları sakinleştirmeye çalıştığı, bu sırada kuşkulu Emrah Topal’ın müşteki Latif Şimşek’i yumruk ve tokat atmak suretiyle darbettiği aktarılan iddianamede, şüphelinin darp sırasında müştekiye ağır küfürler ettiği” belirtildi.

İddianamede, olay anına ilişkin kamera imajları izleme ve çözümleme tutanağına nazaran, “şüphelinin müştekiyi ensesinden kendisine yanlışsız çekerek, sağ eli ile yumruk attığı, yüzüne tokat attığı ve vurmaya devam etmek istediği lakin ortaya öteki şahısların girdiği” söz edildi.

Soruşturma kapsamında dinlenilen şahitlerin verdikleri sözlerde, müştekinin beyanlarını doğruladıkları anlatılan iddianamede, “şüphelinin ise olay anında çok tahrik edildiği ve öfkesine yenik düştüğü için fiziki müdahalede bulunduğunu” beyan ettiğine yer verildi.

İddianamede, tüm belge kapsamına nazaran şüphelinin olay günü müştekinin bedeninin çeşitli yerlerine vurarak “kasten yaralama“, diğerlerinin da duyacağı biçimde sarf ettiği küfürlerle de “alenen hakaret” ve “tehdit” cürümlerini işlediği bildirildi.

İlgili kanun mucibince belgenin uzlaştırma ofisine gönderildiği fakat yapılan uzlaştırma teşebbüsünün olumsuz sonuçlandığı belirtilen iddianamede, şüphelinin “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 1 ay 15 günden 5 yıl 6 aya kadar mahpusu istendi.

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir