Kerberos cehennemi! Kavurucu sıcaklar Avrupa’yı alarma geçirdi

Kuzey Afrika’yı kavuran sıcak hava dalgası artık de Avrupa’yı alarma geçirdi. Uzmanlar sıcaklıkların bugüne kadar Avrupa’da kaydedilen en yüksek sıcaklıklar olduğuna dikkat çekerken, Leipzig Üniversitesi’nden Karsten Haustein Temmuz ayının tarihe geçeceğini belirterek, “Tarihin en sıcak ayından kastımız, son 120 bin yılın en sıcak ayı. Ağustos’ta El Nino’nun gücünü artırmasıyla birlikte daha sıcak günler görmemiz yüksek ihtimal.” sözlerini kullandı.

Aralarında İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan ve Türkiye’nin olduğu ülkelerde hava sıcaklığının 45 dereceyi görebileceği belirtilirken, boğucu sıcak hava dalgası yetkilileri biz dizi tedbir almaya yöneltti.

İTALYA ALARMDA :”DAYANILMAZ BİR SICAK HAVA DALGASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

İtalya’da Floransa ve Roma’nın da ortalarında olduğu on kent için kırmızı alarm verilmiş durumda. Buralarda sıcaklığın 48.8 dereceye ulaşabileceği kestirimi yapılıyor. Salı günü ülkenin kuzeyinde, 40’lı yaşlarında bir erkek hayatını kaybetti.

İtalyan medyası, Lodi kentinde bir yaya geçidi için asfaltı boyayan adamın kendinden geçtiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü bildiriliyor.

İtalyan siyasetçi Nicola Fratoianni yaşanan durumu, “Dayanılmaz bir sıcak hava dalgası ile karşı karşıyayız” iletisi ile paylaştı.

Ülkedeki turistlerin de sıcak çarpması nedeniyle bayıldığına dair haberler geliyor.

Yunanistan’da sıcaklık nedeni ile hastaneye kaldırılan bir turist

YUNANİSTAN’DA UZAKTAN ÇALIŞMA VE ÖZEL MÜSAADE İMKANI

Yunanistan’da sıcaklıkların 42 dereceyi bulacağı açıklanırken Yunanistan Çalışma Bakanlığı çalışanların sıcak hava dalgasından etkilenmemesi için bir dizi önlem aldı.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kalp hastalıkları üzere hassas durumu olan çalışan uzaktan çalışabileceği söz edildi. Hassas hastalıklara mensup olan fakat uzaktan çalışma imkanı olmayan çalışanlara ise özel müsaade verilebileceği aktarıldı.

Açık havada çalışan şahıslara ise esnek çalışma saatlerinde işe gidiş-gelişler uygulanabileceği belirtilirken çalışanlara bilhassa günün en sıcak saatlerine 12.00 ve 17.00 ortasında dışarıda bulunmamaları ve kendilerini sıcaktan müdafaası için özel kollayıcı ekipmanları kullanması tavsiyesi verildi.

KERBEROS ADI VERİLDİ

Avrupa Birliği Uzay Ajansı (ESA), Dante’nin Inferno yapıtında üç başlı köpek olarak bilinen Kerberos’tan ismini alan sıcak hava dalgasının Avrupa’nın güneyinde tesirli olacağını açıkladı.

48 DERECEYİ GÖRECEK

ESA, sıcakların şimdi başladığını ve İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Polonya, Sicilya ve Sardinya adalarında 48°C hava sıcaklıklarının görüleceğini belirtti.

ESA, Avrupa’nın bilhassa güneyinde tesirli olacak çok sıcakların, Temmuz ayında da devam edeceğini vurgulayarak “Güneyden gelen KERBEROS (adını Dante’nin Inferno’daki canavardan almıştır) isimli bir antisiklon – yüksek basınç alanı – İtalya’nın büyük kısmında sıcaklıkların 40°C’nin üzerine çıkmasına neden olacak” açıklamasını yaptı.

ARAZİ YÜZEYİ HAVADAN DAHA SICAK

ESA, Avrupa tarihindeki en yüksek sıcaklığın 11 Ağustos 2021’de Sicilya’nın Floridia kasabasında 48.8°C olarak ölçüldüğünü belirterek gelecek günlerde bu rekorun kırılabileceğini öngördü. ESA uydu ile Dünya’dan yayılan gerçek güç ölçüsünü ölçerek arazi yüzeyi sıcaklığını elde ettiklerini tabir ederek arazi yüzeyi sıcaklığının hava sıcaklığından daha fazla olduğunu belirtti.

Bilim insanlarının arazi yüzeyi sıcaklıklarını baz aldıklarını belirten ESA, bu hafta sonunda İspanya’da hava sıcaklıklarının bile 44 dereceye ulaşmasının beklendiğini ve ‘arazi yüzeyi sıcaklıklarının’ İtalya’nın Roma kentinde 46°C’ye ulaşırken, İspanya’nın Madrid ve Sevilla kentlerinde sırasıyla 46 ve 47°C’ye ulaştığını kaydetti.

DAHA FAZLA REKOR KIRILMASI BEKLENİYOR

ESA halihazırda bir iki hava sıcaklığı rekorunun şimdiden kırıldığını vurgulayarak “Küresel sıcaklığın daha da artması ve daha fazla hava rekorunun kırılması bekleniyor” açıklamasını yaptı. ESA, son yapılan bir bilimsel çalışmaya nazaran Avrupa’da geçen yaz 60 binden fazla kişinin sıcak hava sebebiyle ömrünü yitirdiğini belirtip “Bu yaz muhtemelen daha makûs olacak. Kızıl Haç, lokal halkı ve turistleri son derece dikkatli olmaya ve yüksek sıcaklıklara karşı en savunmasız olanlara dikkat etmeye çağırdı” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir