İsveç Dışişleri Bakanı, Çavuşoğlu’yla görüşmek üzere Türkiye’ye geliyor

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström‘un, yarın Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Billström ortasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-İsveç ikili münasebetleri ele alınacak.

Öte yandan kelam konusu görüşmelerde, İsveç’in Ocak 2023’te devralacağı Avrupa Birliği (AB) Devir Başkanlığı çerçevesinde Türkiye-AB ilgileri ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile bölgesel ve memleketler arası bahislerde görüş alışverişinde bulunulması da öngörülüyor.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO müttefikleri, Finlandiya ve İsveç’in iştirak protokollerini meclisten geçirdi. Ankara, iki ülkenin “aralarına terörle uzaklık koymaları” konusundaki taleplerinin karşılanmaması durumunda Kuzey ülkelerinin NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti. 

Bülent Keneş’in iadesi talebi reddedilmişti

İsveç’te Yüksek Mahkeme son olarak  FETÖ soruşturması şüphelisi Today’s Zaman’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesi talebinin reddedildiği bildirmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Keneş’in iadesinin reddedilmesini “Çok olumsuz bir gelişme” tabirleriyle değerlendirmişti. 

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir