EYT’liler nisan ayında çifte bayram yapacak!

Mart ayında emekli olan EYT’liler, birinci emekli maaşlarına nisan ayında kavuşacak. Bunun yanı sıra emekli olmaları münasebetiyle işyerlerinden kıdem tazminatı da alacak EYT’liler, emekli maaşını aldıkları bankalardan 8 bin 500 TL’ye kadar maaş promosyonu ödemesi alabilecek. Tekrar nisan ayında Ramazan Bayramı hasebiyle bayram ikramiyesi ödenecek. Temmuz ayında ise emekli maaşına artırım yapılacak. İşte, kalem kalem EYT’lilere ödenecek para…

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili kanun düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Konseyi’nde 3 Mart 2023 tarihinde kabul edildi. EYT yasası Resmi Gazete yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

İlk etapta 2 milyon 250 bin EYT’li çabucak emekli olabilirken, toplamda 5 milyon çalışan EYT maddesiyle emeklilik hakkına kavuşacak.

EYT’LİLER BİRİNCİ MAAŞLARINI NE VAKİT ALACAK?

Mart ayında emekli olan EYT’liler nisan ayının 17’si ile 26’sı ortasında, emekli sicil numaralarının son hanesine nazaran belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR’lular ise nisan ayının 25 ile 28 ortasında maaşlarına alacak.

EYT’LİLERE NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Öte yandan EYT’liler, 3 yıl maaş taahhüdü verdikleri bankadan bir defaya mahsus 8 bin 500 TL’ye kadar maaş promosyonu alabilecek.

Emeklilerin, emekli maaşını taşıdıkları bankalardan düşük faizli kredi alma imkanları da bulunuyor.

Ocak ve şubat ayında hesaplanan enflasyon bilgileri ile şimdiden 2023 Temmuz ayında emekli maaşına yüzde 30 artırım yapılacak.

Ek olarak iki dini bayram öncesi emeklilere ikramiye ödemesi yapılacak. Bayram ikramiyesi geçen yıl 1100 TL olarak belirlenmişti. Bu yıl ise 1500 ile 2 bin TL ortasında olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir