AB, Çin’den gelenlere Covid-19 testini zorunlu kılmayacak

Çin’de hadiselerin artmasıyla ABD, Japonya ve Hindistan üzere birtakım ülkelerin, Çin’den gelenlere test mecburiliği getirmesinin akabinde AB ülkelerinin sıhhat yetkilileri mevzuyu görüşmek üzere bir ortaya geldi.

Toplantıdan seyahat kuralları konusunda ortak bir tavır için AB ülkelerinin görüşmeleri sürdürme kararı çıktı. Toplantı bitiminde yapılan açıklamada, “Ortak hareket etmeliyiz ve görüşmelerimizi devam ettirmeliyiz.” sözü kullanıldı.

AB’nin sıhhat kurumlarından Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) de corona virüsünün Çin’de hakim durumdaki Omicron BF.7 varyantının esasen Avrupa’da bulunduğunu belirtti.

ECDC’den yapılan açıklamada, “Tetikte kalmaya devam edeceğiz. Gerekmesi halinde acil durum önlemlerini almaya hazırız.” sözü kullanıldı.

ECDC uzmanları, Avrupa’da hem hastalık geçmişi hem de aşılamalarla bağışıklığın yüksek olduğunu, bu nedenle Çin’deki olay artışının Avrupa’yı çok fazla etkilemeyeceğini kıymetlendirerek, Çin’den gelenlere test zorunluluğunun gerekmediği görüşünü tabir etti.

NELER YAŞANMIŞTI?

AB ülkelerinden İtalya, Çin’den gelen yolculara test mecburiyeti getirmiş, AB genelinde tıpkı kararın alınmasını istemişti.

Milano Malpensa Havalimanı’na Çin’den gelen yolcuların neredeyse yarısının Covid-19 testinin olumlu çıktığı açıklanmıştı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ülkesindeki tedbirlerin AB genelinde uygulanması halinde tesirli olacağı ihtarında bulunmuştu.

İtalya üzere AB ülkelerinin birçoklarının Şengen Bölgesi üyesi olması münasebetiyle bu ülkelerden birine girenler, hudut denetimi olmaksızın öbür Şengen ülkelerine geçebiliyor. İtalya, bu nedenle AB genelinde koordineli bir yaklaşım sergilenmesini istiyor.

Avrupa’da Covid-19 salgınının hafiflemesinden sonra seyahat kısıtlamalarının neredeyse tamamı kaldırılmıştı. AB Kurulu de 13 Aralık’ta üye ülkelere Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarını büsbütün kaldırma tavsiyesinde bulunmuş, gerektiğinde “acil durum frenine” basabileceklerini bildirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir